اسکنر

 

مطالب جدید

اسکنر اچ پی اسکن جت Scanner HP ScanJet 300

این محصول در انبار موجود نیست

قیمت: 0 تومان

ابعاد373x274x4405 ميلي‌متر
وزن2 کیلوگرم
نوع اسکنرFlatbed-CIS
رزولوشن اسکنرتا 4800 dpi - ديجيتال تا 19200 dpi
سرعت اسکن21 تا 37 ثانیه
سایز اسکنA4
قابليت تشخيص متن OCRبله

اگر چندین آلبوم از عکس‌های قدیمی دارید که در گوشه‌ای از کمد افتاده و شاید سالی یک بار به آن‌ها نگاه کنید، ممکن است بهتر است آن‌ها را اسکن کنید. ممکن است پرینتر چندکاره‌ای که بر روی میزتان جا خوش کرده دارای اسکنر باشد اما با اسکن اولین عکس شاید نتیجه کمی ناامیدتان کند. اسکنر پرینترهای چندکاره برای اسکن اسناد و مصارف عمومی طراحی شده‌اند. برخی وضوح کمی داشته و برخی دیگر دقت کافی در اسکن رنگ ندارند. اسکنر Scanjet 300 ساخت شرکت hp منحصراً برای اسکن عکس طراحی شده و نتایج بهتری را در این زمینه نسبت به اسکنرهای موجود در پرینترهای چندکاره می‌دهد.

طراحی و ویژگی‌ ها

اسکنر Scanjet 300 با بدنه‌ی سفید و مشکی به‌صورت در قالبی طراحی شده است که بیشتر عریض است تا عمیق. اگرچه Scanjet 300 مانند بیشتر مدل‌های کانن کوچک نیست، فضای بسیار کمی را بر روی میز اشغال می‌کند. طراحی این محصول به‌گونه‌ای است که به‌راحتی می‌توان کتاب و مجلات را بر روی آن قرار داد و اسکن کرد.

با باز کردن در اسکنر کمی سردرگم خواهید شد زیرا بر روی بستر شیشه‌ای هیچ علامتی برای قرار دادن عکس و یا موارد دیگر درج نشده است. با کمی دقت بیشتر به فلش بزرگی که در زیرا بستر شیشه‌ای برمی‌خوریم که از شیشه‌ای اسکنر قابل‌رؤیت است و به گوشه‌ی سمت چپ و بالا اشاره می‌کند.

بسیار حیاتی است که گوشه‌های بستر شیشه‌ای دارای زاویه‌ای کاملاً 90 درجه داشته باشند؛ در غیر این صورت صاف قرار دادن عکس و اسناد بسیار سخت خواهد بود. اگرچه نرم‌افزار این اسکنر از الگوریتم‌های اصلاح زاویه‌ی عکس به‌صورت اتوماتیک برخوردار است، قرار دادن عکس به‌صورت صاف کمی سخت است. همچنین در حین اسکن متوجه شدیم که ممکن است عکس‌ها بر روی بستر شیشه‌ای بعد از بست در اسکنر کمی سرخورده و زاویه‌ی فایل اسکن شده کمی به هم بخورد.

4 دکمه‌ی کوچک بر روی لبه‌ی جلویی اسکنر تعبیه شده‌اند. البته بهتر بود که این دکمه‌ها بر روی قسمت بالایی اسکنر تعبیه می‌شدند تا اینکه بر روی لبه‌ی آن قرار گیرند. هر دکمه دارای قابلیتی مفید و کاربردی است. از این قابلیت‌ها می‌توان به موارد اسکن به‌صورت فایل pdf، اسکن و ایمیل آن، پرینت (در صورت اتصال به پرینتر برای تهیه‌ی کپی)، و در پایان اسکن و ذخیره به‌صورت فایل است. این دکمه‌ها همراه با نرم‌افزار ارائه‌شده با دستگاه و قابلیت تشخیص اتوماتیک متن « IRIS OCR» عمل کرده و فرآیند اسکن را به‌صورت سریع تسهیل می‌کنند.

تنها درگاهی که بر روی دستگاه دیده می‌شود، سوکت USB در قسمت پشتی دستگاه است. برای اتصال دستگاه به رایانه بایستی از کابل USB استفاده کنید. نکته‌ی مثبت این دستگاه این است که تمامی برق مصرفی آن از طریق همین درگاه USB تأمین می‌شود و درنتیجه نیازی به کابل برق مجزا نیست

عملکرد

نرم‌افزار « HP Scanning» که درواقع ابزار اسکن ارائه‌شده از سوی شرکت hp است سعی بر این دارد که هوشمند باشد. در عوض اسکن عکس با وضوح کم برای «Preview»، این اسکنر عکس را با وضوح 200dpi اسکن می‌کند که برای فایل‌های pdf متنی کافی است.

اگر این میزان وضوح برای شما کافی باشد، فایل اسکن شده به‌محض بستن صفحه‌ی تنظیمات، فایل در کامپیوتر شما ذخیره می‌شود؛ بااین‌وجود در اکثر مواقع نیاز است تا شما وضوح و عمق رنگ را تغییر داده و عکس را مجدداً اسکن کنید.

شرکت hp سرعت اسکن را در این مدل به‌صورت شفاف اعلام نکرده است. بااین‌وجود با اسکن چند نمونه به این نتیجه می‌رسیم که سرعت اسکن از مدل Scanjet G3110 کمی بیشتر است. اسکن یک صفحه ا محتوای متنی در وضوح 200ppi در مدت‌زمان 15 ثانیه انجام می‌شود در حالیکه اسکن همین صفحه با وضوح 300ppi و تشخیص متن آن با قابلیت «OCR» 27 ثانیه طول می‌کشد. در همین راستا اسکن یک عکس 15 × 10 با دقت 600 ppi به 26 ثانیه زمان نیاز دارد. سرعت اسکنر در موارد فوق با توجه به مقرون‌به‌صرفه بودن آن بسیار قابل‌تحسین است.

شرکت hp این مدل را اسکنر عکس می‌نامد که کمی عجیب است زیرا این مدل قابلیت اسکن نگاتیو را ندارد. از سوی دیگر این اسکنر در اسکن اسناد متنی و دیگر موارد هم عملکرد مناسبی دارد و اسکن عکس در آن برتری خاصی به اسکن موارد دیگر ندارد. همچنین قابلیت تشخیص متن OCR ربطی به عکس ندارد.

کیفیت اسکن

با توجه به تنظیمات پیش‌فرض دستگاه، فایل اسکن شده از اسناد متنی با دقت 200 ppi خوانا بوده و اگرچه متون اسکن شده با دقت 300 ppi و تشخیص متن در آن‌ها اشتباهات بسیار کمی را دارا است، کیفیت کلی اسکن قابل‌قبول است.

رنگ‌های قرمز و بز در اسکن عکس در این مدل کمی بیش‌ازحد روشن است، اگرچه می‌توان در هنگام اسکن عمق رنگ این موارد را تصحیح کرد. عکس‌های اسکن شده ممکن است در برخی موارد دارای نویز و یا تغییر رنگ قرمز باشند. بااین‌وجود کیفیت اسکن برای مصرف روزانه و غیرحرفه‌ای مناسب است و به‌احتمال‌زیاد کاربر اصلاً متوجه موارد فوق نخواهد شد. دلیل سخت‌گیری ما هم در بیان این موارد رسالتی است که در بیان حقایق نسبت به مدل‌های دیگر و گران‌قیمت‌تر داریم. تمامی دستگاه‌های موجود در بازار دارای ایراداتی هستند. درصورتی‌که بخواهید دستگاه کاملاً عاری از ایراد خریداری کنید بایستی هزینه‌ای بسیار بیشتر را متحمل شوید که عقیده‌ی ما این است که برای کاربران عادی عملکرد دستگاه فوق مناسب است و هزینه‌ی بیشتر برای آن‌ها سودی ندارد. اسکنرهای دقت بالا که هزینه‌ی بالایی هم دارند برای کاربران حرفه‌ای و مصارف تجاری طراحی شده‌اند و برای کاربران عادی مناسب نیستند مگر اینکه پول خیلی زیادی در اختیار داشته باشید و برایتان قیمت مهم نباشد!

نتیجه‌ گیری

اسکنر ScanJet 300 ساخت شرکت hp دستگاهی کاربردی، با قابلیت‌های فراوان است و برای اسکن عکس و اسناد متن کاملاً مناسب است. بااین‌حال بهتر است این دستگاه را برای مصارف شخصی و غیرحرفه‌ای خریداری کنید و برای اهداف حرفه‌ای و تجاری به سراغ مدل‌های پیشرفته‌تر و صدالبته گران‌تر بروید. منبع نوری LED و سنسور CIS به‌کاررفته در این محصول کیفت خوبی داشته اما به پای لامپ‌های کاتدی و سنسورهای CCD نمی‌رسند.

نوشتن نقد و نظر

اسکنر اچ پی اسکن جت Scanner HP ScanJet 300

اسکنر اچ پی اسکن جت Scanner HP ScanJet 300